خونریزی مقعدی به چه علت بروز پیدا می کند؟

نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم


اگر براي اولين بار است كه از فروم ما بازديد مي كنيد به شما خوش آمد مي گوييم. شما مي توانيد بعد از خواندن قوانين انجمن در انجمن ما ثبت نام كنيد و براي مشاهده گفتگو ها به انجمن مورد علاقه خود كليك كنيد. در غير اين صورت شما به تمام امکانات سايت دسترسي نخواهيد داشت.
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 39
نویسنده پیام
nmoein آفلاین


ارسال‌ها : 58
عضویت: 14 /10 /1400


خونریزی مقعدی به چه علت بروز پیدا می کند؟
خونریزی مقعدی چیست؟
خونریزی مقعدی به عارضه ای گفته می شود که فرد پس از اجابت مزاج یا در حالت طبیعی بر روی مدفوع یا روی دستمال خون ببیند. این عارضه گاهی همراه با درد بوده و گاهی نیز حتی بدون درد اتفاق می افتد. نکته حائز اهمیت این است که این امر غیر طبیعی بوده و نیاز به بررسی و معاینه دارد؛ چرا که ممکن است فرد به بیماری خاصی مبتلا بوده و از آن مطلع نباشد. از این رو خونریزی مقعدی، علائم و نشان دهنده وجود بیماری در ناحیه نشیمنگاهی یا دستگاه گوارش است.

علائم خونریزی شدید مقعدی
خونریزی مقعدی می تواند علاوه بر خون، علائم دیگری نیز داشته باشد. برای مثال میزان و شدت، غلظت، رنگ آن و حتی علائم دیگر نیز وجود بیماری را هشدار میدهند که آنها را بررسی خواهیم نمود.

خروج خون روشن یا تیره همراه با ترشح مقعدی
مدفوع تیره رنگ یا همان ملنا
احساس ضعف
احساس سرگیجه
درد شکم
کاهش وزن
دل پیچه
استفراغ خونی
قش
ضربان قلب بالا
گرفتگی مقعد

علت خونریزی مقعدی چیست؟
خونریزی مقعدی دارای علت های متعددی بوده که ممکن است در اثر وجود بیماری دیگری نشات بگیرد. البته گاهی برخورد جسم تیز مانند ناخن نیز مانند ایجاد زخم بر روی ناحیه مقعد شده و آن را دچار زخم می کند.
اما برای بررسی دقیق تر و شناخت عوامل موثر برخی از بیماریهایی که سبب خونریزی مقعدی می شوند را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد:

هموروئید یا بواسیر
علت خونریزی مقعدی بعد از مدفوع می تواند هموروئید یا بواسیر که شایع ترین بیماری ناحیه مقعد بوده و تقریبا نیمی از افراد جامعه را به خود دچار کرده ، باشد. این بیماری از متورم شدن عروق درون روده به وجود آمده و سبب بیماری بواسیر می شود. هموروئید دارای چندین نوع خارجی، داخلی و بواسیر خونی بوده که مبتلا شدن به آن خونریزی مقعدی را نیز به همراه می آورد. در نوع بواسیر داخلی عروق درون راست روده متورم شده و در بواسیر خارجی عروق از دهانه مقعد به بیرون می زنند. همچنین خونریزی ناشی از هموروئید دارای رنگ روشن می باشد.همچنین درمان بواسیر تنها با بکارگیری روش لیزر از نتیجه قطعی برخوردار خواهد بود.
شقاق
شقاق از دیگر بیماری های ناحیه نشیمنگاهی بوده که فرد را دچار خونریزی مقعدی می کند. شقاق مقعدی یا فیشر به چاک خوردگی یا زخم های کوچک مقعد گفته می شود. این زخم ها علاوه بر سوزش، درد و خارشی که دارند، گاهی موجب خونریزی شدید از مقعد نیز می شوند.

یبوست و اسهال
به خشک و سفت بودن بیش از حد مدفوع، یبوست گفته می شود. هنگامی که مدفوع سفتی می خواهد از روده عبور کند، موجب وارد کردن آسیب به دیواره روده و دهانه مقعد شده و خونریزی مقعدی یا حتی بیماری هایی نظیر شقاق و بواسیر را نیز پدید می آورند. بنابراین یکی از دلایل ابن عارضه هنگام یبوست است.
در نقطه مقابل یبوست نیز اسهال قرار داشته که به حالتی گفته می شود که مدفوع بسیار شل و آبکی است. این مقدار شل بودن نیز می تواند موجب خونریزی مقعدی شود.

سرطان
سرطان روده یکی دیگر از دلایل بروز خونریزی مقعدی بوده که در افراد مسن و حتی جوانان نیز به چشم میخورد. خونریزی ناشی از سرطان مقعد ناشی همراه با علائمی چون کاهش وزن، یبوست و اسهال شود.

بیماری های التهابی روده
بیماری های التهابی روده چون کرون، کولیت و برخی عفونت های روده ای از دیگر عوامل این عارضه بوده که می تواند فرد را دچار مشکل کند.

زخم معده
زخم معده که موجب تیره شدن رنگ مدفوع یا همان (ملنا) می شود. این تیرگی ناشی از خونریزی معده بوده که وارد روده می شود. این خون با مدفوع ترکیب شده و موجب تیره تر شدن رنگ آن می گردد.

آسیب
خراش با ناخن، ضربه، وارد کردن اجسام خارجی به مقعد و… از جمله مواردی هستند که می توانند مقعد را دچار آسیب یا پارگی عضله کنند. هنگامی که خونریزی ناشی از موارد آسیبی باشد، خون دارای رنگ روشن بوده و ممکن است تنها یک بار مشاهده شود.
اگر خون ناشی از آسیب وارد شده به مقعد بود سریعا به پزشک مراجعه نمایید تا پزشک با تجویز دارو پماد آسیب دیدگی را درمان کند.

انواع خونریزی مقعدی
خونریزی مقعدی دارای انواع خاصی بوده که هرکدام نیز ممکن است نشان دهنده بیماری یا مشکل خاصی هستند. برای مثال:

روشن: این نوع از این عارضه که شایع ترین نوع آن است، نشان می دهد که خون تازه بوده و مربوط به مشکل یا بیماری در انتهای رکتوم یا حتی دهانه مقعد می باشد. خون روشن معمولا نشانه ای از وجود بیماری هایی چون بواسیر یا شقاق می باشد.
تیره: اگر خون دارای رنگ تیره و شدت بیشتری است نشان دهنده خونریزی قسمت ابتدایی روده است و نشان دهنده بیماری های التهابی روده چون کولون، کولیت یا حتی تومور روده باشد.
همراه با مدفوع: اگر خون خارج شده با مدفوع مخلوط شده باشد، نشان دهنده بیماری چون زخم معده یا زخم روده کوچک است. در این هنگام مدفوع به صورت قیر بوده و رنگ تیره دارد. همچنین در مواقع مواجه با این نوع خونریزی مراجعه به پزشک یک امر ضروری بوده و نیاز به درمان فوری دارد.

بهترین درمان خونریزی مقعد چیست؟
خونریزی مقعدی هنگامی که به دلیل بیماری نشیمنگاهی شناخته شود، نیاز به بررسی و معاینه پزشک متخصص دارد. برای درمان بواسیر و شقاق در کلینیک نشیمنگاه می توانید با به کارگیری شیوه های نوین مانند لیزر بیماری خود را در یک روز درمان نمایید.
همچنین اگر بیماری ناشی از دیگر بیماری ها باشد پزشک با تجویز دارو یا پماد های مربوطه نسبت به درمان اقدام می کند.

شنبه 20 اسفند 1401 - 15:47
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :Powered by Tem98 | Copyright © 2009 Rozblog Group