همه چیز راجع به سیستم آموزشی و مدارس دولتی و خصوصی ترکیه

نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم


اگر براي اولين بار است كه از فروم ما بازديد مي كنيد به شما خوش آمد مي گوييم. شما مي توانيد بعد از خواندن قوانين انجمن در انجمن ما ثبت نام كنيد و براي مشاهده گفتگو ها به انجمن مورد علاقه خود كليك كنيد. در غير اين صورت شما به تمام امکانات سايت دسترسي نخواهيد داشت.
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 69
نویسنده پیام
amirali آفلاین


ارسال‌ها : 26
عضویت: 10 /8 /1400
محل زندگی: تهران
سن: 21


همه چیز راجع به سیستم آموزشی و مدارس دولتی و خصوصی ترکیه

ساختار آموزشی ترکیه
بر اساس مصوبه سازمان OSYM ، سیستم آموزشی مدارس ترکیه دارای 12 سال تحصیل اجباری است. سن آموزش رسمی در این کشور از 6 سالگی بوده و سال تحصیلی از اواسط سپتامبر یا اوایل اکتبر و تقریبا تا اوایل ماه ژوئن ادامه دارد. البته 2 هفته تعطیلات زمستانی هم در ماه فوریه هم در این میان وجود دارد. دانش آموزان در نهایت مدرک دیپلم را اخذ می کنند.

سیستم آموزشی ترکیه طبق قانون اصول آموزش ملی شماره 1739، به دو بخش زیر تقسیم میشود:

آموزش رسمی: به معنای تعلیم و آموزش، دانش آموزانی که در گروه سنی یکسان و معینی هستند به ترتیب عبارتند از: آموزش مقدماتی، آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه و آموزش عالی. این سیستم در واقع همان سیستم مدرسه ای است.
آموزش غیر رسمی: آموزش غیر رسمی، تحت نظر وزارت آموزش ملی و توسط شبکه ای از مراکز آموزشی در ترکیه انجام میگیرد. این ساختار در واقع برای ایجاد پوششی برای سیستم آموزش و پرورش و ایجاد موقعیت های شغلی است.

سیستم آموزشی تحصیل در مدارس ترکیه
مهاجرت تحصیلی به ترکیه یکی از بهترین روشهای مهاجرت برای ایرانیان میباشد. سیستم آموزشی این کشور از دو بخش اصلی رسمی و غیر رسمی تشکیل شده است. در اینجا نیز به معرفی سیستم آموزشی در طول مدارس خواهیم پرداخت که 12 سال طول میکشد و در نهایت میتوان مدرک دیپلم دوره متوسطه را دریافت و برای آموزش های عالی و دانشگاه ها آماده شد.

آموزش مقدماتی، پیش دبستانی Anaokulu
آموزش مقدماتی شامل آموزش و تعلیم اختیاری برای سنین 5-3 است که به نام دوره های پیش دبستانی (Okul Öncesi) آن را میشناسیم. هدف از این دوره، بیشتر آماده سازی کودکان برای مدرسه و دوران ابتدایی، شکوفایی مهارتهای کودکان و محک زدن زبان ترکی آنها می باشد.

آموزش ابتدایی و دبستان İlköğretim
دوره آموزش ابتدایی برای کودکان 6-5 ساله اجباری و به مدت 4 سال میباشد. بعد از این دوران کودکان وارد دوره متوسطه یا راهنمایی میشوند.

در این دوران تمرکز بر شکوفایی استعداد ها و آموزش و پرورش مهارتها، در راستای چهارچوب های آموزشی است. 3 ماه قبل از ورود دانش آموزان به این مقطع، دوره ای برای آشنایی و آمادگی هرچه بیشتر آنها با فضای دبستان برگزار می گردد.

از سال دوم مقطع دبستان، آموزش دروس زیر اجباری خواهد بود:
سال دوم دبستان: شروع یادگیری زبان انگلیسی
سال سوم : یادگیری علوم فنی
سال چهارم : یادگیری علوم دینی
دوره های گفت و شنود
علوم بصری
موسیقی
فعالیت های بدنی و بازی
امنیت ترافیکی
دموکراسی و حقوق انسان
فعالیت آزاد

آموزش متوسطه و راهنمایی Orta öğretim ve orta okul
آموزش متوسطه و راهنمایی 4 ساله بوده و شامل دبیرستان های عمومی، حرفه ای و فنی است. هدف از تحصیل راهنمایی ترکیه، ارائه دادن خدمات و آموزش دانش آموزان برای آماده سازی مقطع دانشگاه و یادگیری مهارت های لازم است.

لذا در این مقطع از تعلیم دروس کاملا تخصصی در برنامه درسی دانش‌آموزان استفاده میشود. دانش آموزان در این دوره میتوانند برای 8 ساعت آموزش در هفته در دروس مورد نظر خود تعلیم ببینند.

دروس ارائه شده در این مقطع به شرح زیر میباشد:
زبان‌خارجی
ارزش‌های دینی و اخلاقی
دستور زبان
هنر
علوم
علوم اجتماعی
زبان ترکی
ریاضیات
علوم فنی
علوم اجتماعی
تاریخ انقلاب ترکیه و آتاتورک شناسی
زبان خارجی
علوم بصری
موسیقی
آمادگی جسمانی و ورزش
تکنولوژی و طراحی
فناوری اطلاعات و برنامه نویسی
راهنمایی و برنامه ریزی شغلی

دروس اختیاری دوره راهنمایی
سایر دروس در این دوره به انتخاب خود دانش آموزان و صلاحدید خانواده است. دروس اختیاری (6 درس) در این مقطع شامل دروس زیر است:

قرآن یا زندگی حضرت محمد(ص) یا اصول دین یا توانایی قرائت
نویسندگی و اصول نویسندگی
زبان های زنده و لهجه ها
علوم ارتباطی
زبان خارجی دوم
علوم پایه
بازی های فکری یا آموزش تفکر
علوم ریاضی
فناوری اطلاعات و برنامه نویسی
علوم محیطی
هنر و ورزش یا علوم ورزشی
بازیگری(درام)
علوم رسانه
حقوق و عدالت
فرهنگ مردمی

آموزش مقطع دبیرستان lise
دانش آموزان 18-14 ساله که دوره های ابتدایی و راهنمایی را گذرانده اند، طبق سیستم آموزشی در مدارس ترکیه باید جهت اخذ دیپلم، در مقطع دبیرستان را شرکت نمایند. طبق قوانین سیستم آموزشی این کشور دوره دبیرستان از سال 2013-2012 برای تمامی دانش آموزان اجباری و الزامی گشت.

مقطع دبیرستان 4 ساله است و دارای دبیرستان های مختلفی میباشد. دانش آموزان باید با توجه به دانسته ها، مهارتها، علایق و توانایی خود در یکی از دبیرستان های مرتبط ثبت نام نمایند. لازم به ذکر است که نظام آموزشی این کشور در دوران دبیرستان علاوه بر ارائه امکانات و خدمات زیاد، سختگیری های بسیاری هم دارد.

بیشتر سخت گیری ها در حوزه حضور شاگردان بوده و آنها در طول سال فقط 10 بار اجازه غیبت غیر موجه دارند. در سالهای 2018-2017 اپلیکیشن و نرم افزار مخصوص ورود به دوره دبیرستان ایجاد شد که مدارس نزدیک و مناسب برای شما را پیشنهاد مینماید.

انواع دبیرستان‌ در این کشور عبارتند از:
دبیرستان علوم
دبیرستان امام هاتیپ (علوم الهیات)
دبیرستان‌های فنی‌وحرفه‌ای
علوم اجتماعی
دبیرستان آناتولی
دبیرستان عمومی

آموزش عالی و دانشگاهی
دوره آموزش عالی در دانشگاه 4 ساله است. در واقع این مورد شامل تمام موسسات آموزشی ای است که تحصیلات دانشگاه را ارائه میکنند. ترکیه در این مقطع تحصیلی از امکانات،دانشگاه ها و سیستم بسیار با کیفیتی برخوردار است. سالانه افراد زیادی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور، اقدام به شرکت در آزمون یوس ترکیه یا مهاجرت از این طریق می نمایند.

مدارس ایرانی در ترکیه
تنها دو مدرسه ایرانی و فارسی زبان در این کشور وجود دارد که تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش و سفارت ایران فعالیت می نمایند. این دو مدرسه شامل مجتمع آموزشی 22 بهمن واقع در آنکارا در خیابان رشید غالب و جنب رایزن فرهنگی ایران و مجتمع آموزشی فجر استانبول واقع شده در منطقه فاتیح و سلطان احمد است.

در این مدارس فقط رشته ای ریاضی فیزیک و علوم تجربی ارائه شده و رشته های مانند انسانی، فنی حرفه ای یا کاردانش در این مدارس وجود ندارد. همینطور مدرسه های گفته شده دارای مقاطع تحصیلی پیش دبستانی تا پیش دانشگاهی بوده، زبان رسمی آنها فارسی و دروس همان دروس ارائه شده در ایران است.

هزینه تحصیل در مدارس ایرانی ترکیه 900-500 دلار آمریکا به صورت سالیانه بوده و بستگی به مقطع و رشته دانش آموز دارد.

شرایط و مدارک جهت ثبت نام در مدارس ترکیه
شرایط ورود به مدارس ترکیه، تقریبا در هر دوره ای دارای شروط مختص به خود می باشد.

یکی از شروط مشابه در مورد ثبت نام مدارس، ثبت نام به صورت اینترنتی بوده و اینکه دانش آموزان با کمک نرم افزار باید به نزدیکترین مدرسه در محل زندگی خود مراجعه نمایند.
برای ورود کودکان به دوره دبستان نیاز است که والدین با مراجعه به پزشک(چک کردن سلامت جسمی، روحی و..)، برگه صلاحیت تحصیلی تهیه کرده و با داشتن شرایط لازم و با توجه به موقعیت اقامتی خود، به صورت اینترنتی در نزدیکترین مدرسه ثبت نام و تحصیل نمایند.
در دوره راهنمایی نیز همچون ورود به دبستان، باید از سیستم ثبت‌نام الکترونیکی و اینترنتی بهره گیرید و همچنین این امکان برای دانش آموزان فراهم میشود تا با توجه به علایق و درک خود شیوه و دروس آموزشی را انتخاب نمایند.
شرط ورود به مقطع دبیرستان نیز، شرکت در آزمون Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) TEOG) یا همان گذر از آموزش ابتدایی به آموزش پایه است تا میزان آمادگی دانش آموزان برای ورود به این دوره مشخص گردد.

ادامه مطلب: سیستم آموزشی و مدارس دولتی و خصوصی ترکیه

دوشنبه 02 اسفند 1400 - 12:15
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :Powered by Tem98 | Copyright © 2009 Rozblog Group