تبلیغات در اینترنتclose
شیمی درمانی چیست ؟ بررسی عوارض و مراقبت های لازم برای بیماران و اطرافیان آنها
شیمی درمانی چیست ؟ بررسی عوارض و مراقبت های لازم برای بیماران و اطرافیان آنها

نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم


اگر براي اولين بار است كه از فروم ما بازديد مي كنيد به شما خوش آمد مي گوييم. شما مي توانيد بعد از خواندن قوانين انجمن در انجمن ما ثبت نام كنيد و براي مشاهده گفتگو ها به انجمن مورد علاقه خود كليك كنيد. در غير اين صورت شما به تمام امکانات سايت دسترسي نخواهيد داشت.
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 12
نویسنده پیام
yeganeh72 آفلاین


ارسال‌ها : 1
عضویت: 20 /4 /1398


شیمی درمانی چیست ؟ بررسی عوارض و مراقبت های لازم برای بیماران و اطرافیان آنها
شیمی درمانی به معنی استفاده از داروهایی با پایه شیمیایی است که در جهت درمان تومور های سرطانی کاربرد دارد.این روش در کنار اینکه در درمان بیماری سرطان موثر است، گاهی ممکن است برخی از بیماران از انجام شیمی درمانی سرباز زنند که در این مورد باید بگوییم، شیمی درمانی راهکاری جدی و موثر برای از بین بردن سلول های سرطانی است.در ادامه به تشریح شیمی درمانی می پردازیم :
شیمی درمانی چیست ؟تصویر: http://bichashk.com/wp-content/uploads/chemotherapy1.jpg
شیمی درمانی یا کموتراپی یکی از راهکار های موثر در از بین بردن سلول های سرطانی و یا کاهش سرعت رشد این سلول ها می باشد. این دارو اقدام به از بین بردن سلول های سرطانی می کند به گونه ای کمترین آسیب به سایر نواحی اطراف این سلول ها ایجاد شود. داروهای شیمی درمانی از طریق خون به سایر نواحی بدن منتقل شده و بر روی سلول های سرطانی و برخی از سلول های سالم بدن تاثیر می گذارد، به طور مثال این دارو با تاثیر بر روی سلول های خونی موجب کاهش تعداد سلول های خونی شده و حتی ممکن است موجب مرگ بیمار شود.یکی از مزیت های شیمی درمانی این است که بر خلاف جراحی و اشعه درمانی که تنها بر روی یک نقطه از بدن تاثیرگذار است، می تواند تمامی نواحی بدن را پوشش داده و سلول های سرطانی را از بین ببرد. انجام شیمی درمانی به سه منظور صورت می گیرد که عبارتند از :

  درمان : در برخی موارد شیمی درمانی می تواند سلول هایی سرطانی را در قسمت هایی از بدن که حتی پزشک قادر به تشخیص آنها نمی باشد از بین ببرد.
کنترل : در این حالت استفاده از داروهای شیمی درمانی تنها می تواند، از گسترش سلول های سرطانی به دیگر نواحی بدن جلوگیری همچنین رشد این سلول های سرطانی را کند نماید.
بهبود علائم : در این صورت استفاده از داروهای شیمی در درمان و کنترل رشد سلول های سرطانی موثر نبوده و تنها قادر است، درد و فشار ناشی از تومور ها را کاهش دهد.


شیمی درمانی بستگی به میزان عود بیماری، هدف از شیمی درمانی (درمان، کنترل یا بهبود علائم)، نوع سرطانی، نوع شیمی درمانی و پاسخ بدن بیمار به درمان می تواند در مدت زمان های مختلفی انجام گیرد. این درمان معمولاً در طی یک دوره صورت می گیرد بطور مثال یک چرخه 4 هفته ای است که در طی آن 1 هفته درمان و سپس 3 هفته استراحت باشد.عوارض شیمی درمانیتصویر: http://bichashk.com/wp-content/uploads/chemotherapy5.jpg
شیمی درمانی مانند هر داروی دیگری افزون بر مزیت های مختلف، دارای عوارض جانبی نیز می باشد، پدید آمدن عوارض جانبی ناشی از داروهای شیمی درمانی به این علت است که این داروها بر روی سلول های فعال بدن یعنی سلول هایی که به صورت مداوم در حال رشد و تکثیر هستند، تاثیر می گذارد،یعنی دارو علاوه بر سلول های سرطانی بر روی سلولهای سالم بدن از جمله سلول های سلول های خون، دهان، دستگاه گوارش و فولیکول های مو تاثیر گذاشته و رشد آنها را با اختلال مواجه می کند.در حال حاضر روش های وجود دارد که می تواند از بروز این عوارض جلوگیری کرده و یا آنها را به حداقل کاهش دهد. پیشگیری و درمان عوارض جانبی، به نام مراقبت تسکین دهنده یامراقبت حمایتی، بخش مهمی از درمان سرطان است. ابتلا به عوارض جانبی این درمان بستگی به نوع درمان و مقاومت بدن هر فرد متفاوت است. برخی از عوارض داروهای شیمی درمانی به این شرح است:درددر برخی موارد انجام شیمی درمانی می تواند با احساس درد همراه شود و در طی آن شما هر یک از حالات زیر را تجربه نمایید:

  درد عضلانی
  درد از آسیب عصبی، مانند سوزش، بی حسی یا تیرگی، معمولا در انگشتان دست و پا


بیشتر درد های حاصل از شیمی درمانی پس از طی دوره درمان از بین می روند، در برخی موارد پس از تجربه درد و یا آسیب عصبی پزشک مصرف این داروها را متوقف خواهد نمود.همچنین در برخی از افراد این آسیب های عصبی طولانی مدت به جای مانده و یا هرگز از بین نرود.در این حالت احتمالاً پزشک علاوه بر مصرف داروهای شیمی درمانی ، مصرف داروهایی دیگری را تجویز می کند که عبارتند از :

  تسکین دهنده داروها  مسدود کردن سیگنال های درد از اعصاب به مغز با درمان های ستون فقرات یا بلوک های عصبی  تنظیم دوز داروی شیمی درمانی


زخم دهان و گلوشیمی درمانی می تواند موجب آسیب به سلول های دهان و گلو شود، و زخم های دردناکی را در این نواحی ایجاد کند وضعیتی که موکوزیت نامیده می شود. زخم های دهان معمولا 5 تا 14 روز پس از شروع درمان ایجاد می شوند. استفاده از یک رژیم غذایی سالم و حفظ پاکیزگی دهان و دندان می تواند خطر ابتلا به زخم دهان را کاهش دهد. هنگامیکه درمان به پایان می رسد، زخم های دهان معمولا به طور کامل از بین می روند.اسهالیکی از عوارض شیمی درمانی آبکی شدن مدفوع یا همان اسهال است. جلوگیری از اسهال و درمان آن در پیشگیری از کم آبی بدن یا دهیدراته شدن موثر است.زیرا که کم آب شدن بدن در ایجاد سایر مشکلات نیز موثر است.تهوع و استفراغمصرف داروهای شیمی درمانی می تواند باعث بروز تهوع و استفراغ شود. این عارضه به نوع دارو و میزان دوز مصرفی آن بستگی دارد. استفاده از برخی داروها قبل و بعد از هر دوز شیمی درمانی معمولا می توانند از تهوع و استفراغ جلوگیری کنند.یبوستشیمی درمانی می تواند باعث یبوست شود. زیرا این دارو ها ممکن موجب کاهش حرکات روده شوند که یبوست را در پی دارد. به خصوص مصرف داروهای مسکن و ضد درد در پدید آوردنیبوست موثر هستند.خوردن مایعات کافی، خوردن وعده های متعادل و ورزش کافی می تواند خطر ابتلا به یبوست را کاهش دهد.اختلالات خونمغز استخوان شما بافتی اسفنجی داشته که سلول های خونی های جدید را تولید می کند،ولی شیمی درمانی این روند را با مشکل مواجه نموده و موجب کاهش تعداد سلول های خونی می شود.پس از طی کردن دوره شیمی درمانی رشد سلول های خونی به حالت اولیه باز میگردد ولی در طی درمان کاهش تعداد سلول های خون می تواند دردساز شود و حتی مرگ را در پی داشته باشد،کاهش تعداد گلبول های قرمز موجب کم خونی شده و عوارضی مثل خستگی،سرگیجه و ضعفرا به دنبال دارد و کاهش تعداد گلبول های سفید خون موجب لوسمی شده و خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. از همین روی تیم های مراقبتی به طور مداوم این مشکل را کنترل میکنند،تیم مراقبت بهداشتی برای بررسی اختلالات خون از آزمایشهای زیر استفاده می کنند:

  شمارش کامل خون (CBC) : آزمون CBC سطح گلبول های قرمز و گلبول های سفید خون را در خون نشان می دهد.
  شمارش پلاکت : این آزمایش تعداد پلاکت ها را در خون شما اندازه گیری می کند.( پلاکت ها سلول هایی هستند که خونریزی را متوقف میکنند.) عدم وجود پلاکت های کافی، باعث ایجاد وضعیتی به نام ترومبوسیتوپنی می شود. که کنترل خونریزی را به اختلال مواجه می کند.


در این حالت پزشک ممکن است مصرف داروهای شیمی درمانی را تغییر دهد و یا داروهایی تجویز نماید که به مغز استخوان در تولید سلول های خونی کمک می کند.
سیستم عصبی
شیمی درمانی بر روی سیستم عصبی تاثیر گذاشته و ممکن است علائم زیرا را ایجاد نماید:
مور مور شدن
سوزش
ضعف یا بیحسی در دست ها، پاها یا هر دو
ضعیف، درد، خستگی یا عضلات ضعیف
از دست دادن تعادل
لرزش

امضای کاربر : بیچشک
پنجشنبه 20 تیر 1398 - 10:45
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :Powered by Tem98 | Copyright © 2009 Rozblog Group